Sprzedaż w Anglii
Wielka Brytania jeszcze niedawno była jednym z głównych rynków docelowych dla polskich firm. Po 1 stycznia 2021 r. wiele się zmieniło i przez wyjście UK z Unii Europejskiej, duża ilość przedsiębiorców opuściła ten rynek, bojąc się skomplikowanych formalności i m.in. wzrostu kosztów transportu czy spadku rentowności.
Logistyka
Zadbamy, by Twój towar dotarł bezpiecznie i o czasie na miejsce.
Komunikacja
Nasi specjaliści biegle posługują się językiem angielskim.
Działania w sieci
Wystawianie ofert i rozwiązywanie problemów technicznych.
Marketing
Obsługa marketplace, rozstrzyganie sporów i kontakt z klientem.
Logistyka
Zadbamy by Twój towar dotarł bezpiecznie i o czasie na miejsce.
Działania w sieci
Wystawianie ofert i rozwiązywanie problemów technicznych.
Komunikacja
Nasi specjaliści biegle posługują się językiem angielskim.
Marketing
Obsługa marketplace, rozstrzyganie sporów i kontakt z klientem.
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej
Wielka Brytania opuściła UE 1 lutego 2020 roku. Aby zabezpieczyć interesy obu stron do umowy o wystąpieniu, wprowadzono okres przejściowy, który trwał do 31 grudnia 2020 roku. 1 stycznia 2021 r dotychczasowy obrót towarów na zasadach wewnątrzwspólnotowych przestał obowiązywać. Obecnie wszelkie transakcje państw UE z podmiotami z Wielkiej Brytanii, również sprzedaż wysyłkowa, są traktowane jak transakcje z podmiotami z krajów trzecich. Więc nie będzie to już wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, a import i export.
Sprzedaż do Wielkiej Brytanii
Konieczność wejścia na nowy obszar, jakim jest eksport towarów, nie musi być impulsem do rezygnacji z rynku angielskiego. Dla wielu firm może być to właśnie zachęta do otwarcia się na nowe, nieznane tereny lub powrót na rynek Zjednoczonego Królestwa, z odpowiednim wsparciem ze strony naszej firmy. Niezależnie, czy przed kolejnym krokiem w rozwoju Twojej firmy powstrzymuje Cię bariera językowa, brak doświadczenia czy rosnąca ilość dokumentacji. Jesteśmy w stanie Ci pomóc. Skuteczna i opłacalna sprzedaż do Wielkiej Brytanii może być prowadzona przez Twój sklep internetowy lub za pośrednictwem takich platform jak Ebay czy Amazon. Sprzedaż na Ebay oraz sprzedaż na Amazon to dla naszych specjalistów codzienność. Każde z tych rozwiązań otwiera nowy rynek i daje dostęp do nowych odbiorców.
Po opuszczeniu przez Anglię Unii Europejskiej miało miejsce wiele zmian dotyczących podatku VAT, opłat celnych i akcyzowych. Zmieniły się dotychczasowe łańcuchy dostaw i zmiany te sprawiły, że działalność wielu firm musiała się dopasować do nowych warunków. Dzięki odpowiedniemu wsparciu, zmiany te nie muszą być bolesne i skomplikowane. Doświadczenie, wiedza i posiadane przez naszych pracowników umiejętności, pomogą Twojej firmie odnaleźć się na nowym rynku, jakim stała się Wielka Brytania.
Zmiana kwalifikacji dostawy towarów do Wielkiej Brytanii wywołała wiele modyfikacji w procesie naliczania podatku VAT. Od 1 stycznia 2021 roku podatnicy mogą w tym zakresie korzystać z zerowej stawki VAT. Warunkiem jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów, potwierdzających wywóz towaru do kraju trzeciego.
Zastosowanie zerowej stawki VAT będzie możliwe po uzyskaniu dokumentów celnych potwierdzających wywóz towarów poza terytorium UE (trzeba go uzyskać przed terminem na złożenie deklaracji za dany okres). Ustawa o VAT określa jakie warunki dostawy, wywozu przez określone podmioty w łańcuchu dostaw, muszą być spełnione i udokumentowane, aby możliwe było zastosowanie zerowej stawki dla eksportu. Jeżeli natomiast transakcja będzie eksportem w rozumieniu VAT, ale nie zostaną spełnione warunki do zastosowania stawki 0%, to podatnik będzie musiał zapłacić VAT jak za dostawę krajową.
Zwolnienie z VAT w Polsce może mieć miejsce przy spełnieniu określonych warunków eksportu towarów do krajów trzecich. Jednocześnie jednak pojawia się konieczność rozliczenia VAT w imporcie w UK.
Następna zmiana dotyczy momentu określania obowiązku podatkowego. W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. Natomiast w przypadku eksportu, obowiązek podatkowy powstaje w chwili dokonania dostawy towarów z Polski.
Nowe zasady postępowania obejmują dostawę towarów dokonywaną zarówno bezpośrednio ze sklepu internetowego lub za pośrednictwem platform sprzedażowych typu Amazon czy Ebay. Jedyną różnicą jest fakt, że w pierwszym przypadku podatek VAT nalicza i płaci do organu podatkowego Wielkiej Brytanii polski przedsiębiorca, a w drugim przypadku odpowiednia platforma sprzedażowa w jego imieniu.
Dodatkowe czynności i dość skomplikowane przepisy sprawiają, że na pierwszy rzut oka handel z UK może wydać się skomplikowany i pełen pułapek. Należy jednak pamiętać, że głównym czynnikiem decydującym o wejściu lub opuszczeniu danego rynku jest rentowność danego przedsięwzięcia. Przy odpowiednim zapleczu i wprowadzeniu korzystnych rozwiązań, oferowanie brytyjskim konsumentom towarów z terytorium Polski może stać się opłacalne.
Przy transakcjach zawieranych za pośrednictwem platform e-commerce z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej w Anglii, kluczową rolę pełnić będzie wartość zamówienia. Przy sprzedaży o wartości towaru do 135 funtów, obowiązek odprowadzenia podatku VAT, według stawek brytyjskich, leży po stronie odpowiedniej platformy. Pojawia się on po stronie sprzedawcy, jeżeli dokonuje on sprzedaży za pośrednictwem własnego sklepu internetowego. Powyżej kwoty 135 funtów, dostawa będzie rozliczana na takich samych zasadach jak w przypadku eksportu do innego kraju trzeciego.
Kwota 135 funtów należy interpretować jako cenę należną dla klienta, w przypadku kilku przedmiotów. Dla jednego odbiorcy liczy się wartość całego zamówienia. Do kwoty tej nie wliczamy kosztów transportu i innych dodatkowych opłat. Niezależnie czy sprzedaż na terenie GB odbywać się będzie za pośrednictwem sklepu internetowego czy wybranej platformy sprzedażowej, sprzedawca ma obowiązek dokonać rejestracji jako podatnik VAT w Wielkiej Brytanii.
Każda transakcja sprzedaży i wysyłki towaru z Polski do Wielkiej Brytanii musi być potwierdzona dokumentem wywozu przez Urząd Celny. Sposób zgłoszenia wywozu zależy od wybranej firmy przewozowej i rodzaju przesyłki. Część firm kurierskich wymaga pełnej dokumentacji do każdej przesyłki, a niektóre z nich uzupełniają taką dokumentację za nas na podstawie zadeklarowanych danych. Dodatkowe czynności związane z wysyłką towarów wydłużają czas dostawy i komplikują cały proces. Ważne jest również, aby towary, które są przedmiotem dostawy i są wysyłane do UK, były na liście produktów dozwolonych w eksporcie.
Wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej wymaga posiadani numeru EORI. Jest to numer, pod którym dana firma jest zidentyfikowana w systemie do obsługi zgłoszeń celnych. Identyfikacyjny numer EORI jest zbudowany w oparciu o numer VAT. Aby był aktywny, konieczne jest stosowne zgłoszenie w odpowiednim organie celnym. Jest on niezbędny dla przewoźnika lun urzędu celnego jeżeli chcemy eksportować towary z Unii Europejskiej do krajów trzecich.
W przypadku eksportu towarów do Wielkiej Brytanii, konieczna jest znajomość ujednoliconych kodów taryfy celnej. Stosowane przy odprawie celnej brytyjskie kody pozwalają na kwalifikację statystyczną produktów.
Kolejnym obowiązkiem nałożonym na eksportera jest potwierdzenie pochodzenia towaru. Chodzi tutaj o wskazanie sytuacji, gdy przedsiębiorca handluje towarem wyprodukowanym np. poza UE. Produkty te mogą być objęte np. cłami antydumpingowymi i podlegać zupełnie innym rozliczeniom. Z tego względu konieczne jest sporządzenie oświadczenia o pochodzeniu.
Sprzedając swój towar do krajów trzecich, w tym do Wielkiej Brytanii, nie można zapomnieć o tym, że prawa konsumenckie przysługują nabywcom zarówno z krajów UE jak i poza nią. W zakresie praw przysługujących konsumentom, mogą być stosowane regulacje obowiązujące w Polsce. Pod warunkiem, że w kraju nabywcy przepisy nie są dla niego bardziej korzystne. Wtedy należy dostosować się do regulacji korzystniejszych dla konsumenta.
Co możemy Ci zapewnić?
Kontakt z klientem
Obsługa zamówień, reklamacji. Kontakt i interwencja z platformami sprzedażowymi w przypadku jakichkolwiek problemów.
Tłumaczenie aukcji
Posiadamy specjalistów ds. sprzedaży zagranicznej posiadających wiedzę marketingową. Wiemy jak prowadzić sprzedaż internetową.
Obsługa aukcji i ogłoszeń
Sprzedamy Twoje towary na zagranicznych portalach. Stworzymy również dla Ciebie zagraniczny sklep który będzie zarabiać w sieci.
Kontakt z klientem
Obsługa zamówień, reklamacji. Kontakt i interwencja z platformami sprzedażowymi w przypadku jakichkolwiek problemów.
Obsługa aukcji i ogłoszeń
Sprzedamy Twoje towary na zagranicznych portalach. Możemy także stworzyć dla Ciebie zagraniczny sklep internetowy.
Tłumaczenie aukcji
Posiadamy specjalistów ds. sprzedaży zagranicznej posiadających wiedzę marketingową. Wiemy, jak prowadzić sprzedaż internetową.