fbpx

Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Pozycjonowanie stron internetowych strony internetowe
indeksowanie strony

Indeksowanie strony w Google

Indeksowanie strony przez Google stanowi kluczowy etap w procesie, który umożliwia dostęp użytkownikom do zawartości witryn internetowych poprzez wyniki wyszukiwania. To zaawansowane działanie ma ogromne znaczenie dla widoczności witryny w wynikach wyszukiwania oraz dla dostarczania użytkownikom trafnych i wartościowych odpowiedzi na ich zapytania. Dlatego zrozumienie procesu indeksowania jest istotne dla każdego, kto chce skutecznie prezentować swoją stronę w świecie internetowym.

Jak działa indeksowanie stron internetowych?

W momencie, gdy roboty Google przeszukują strony internetowe, zbierają informacje na temat ich treści, struktury i powiązań, a następnie dodają te informacje do bazy danych (indeksu Google). Aby strona była poprawnie zaindeksowana, należy przestrzegać kilku ważnych kroków:
1. Tworzenie zawartości wysokiej jakości: Najważniejszym krokiem jest stworzenie wartościowej i unikalnej zawartości na swojej stronie (SEO copywriting).
2. Zarządzanie strukturą witryny: Upewnij się, że Twoja witryna ma logiczną strukturę. Używaj odpowiednich nagłówków, odnośników między stronami oraz mapy witryny, która ułatwi robotom Google znalezienie wszystkich stron.
3. Używanie pliku robots.txt: Plik robots.txt to plik umieszczany na serwerze, który mówi robotom wyszukiwarek, które części witryny powinny być przeszukiwane, a które zignorowane.
4. Używanie meta-tagu „robots”: W nagłówku każdej strony można umieścić metatag <meta name=”robots” content=”index,follow”>, który informuje roboty, że strona powinna być indeksowana i mogą również przeszukać odnośniki na tej stronie.
5. Zewnętrzne odnośniki: Linki z innych stron internetowych do Twojej witryny mogą pomóc w zwiększeniu widoczności witryny w wynikach wyszukiwania.
6. Czekanie na indeksację przez roboty Google: Po wdrożeniu działań, trzeba dać robotom Google trochę czasu na przeszukanie strony i jej indeksowanie. Proces ten może trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Indeksacja strony – dlaczego jest ważna?

Z punktu widzenia właściciela strony internetowej, poprawna indeksacja adresów URL jest w zasadzie koniecznością. To właśnie dzięki indeksacji Twoja strona internetowa wyświetla się w wynikach wyszukiwania, po wpisaniu przez użytkownika konkretnej frazy kluczowej. Ważne jest więc sprawdzanie stron internetowych Twojej witryny pod kątem poprawnej indeksacji. Jak to zrobić? Aby sprawdzić, czy dany adres URL jest zaindeksowany poprawnie, możesz użyć narzędzia, jakim jest Google Search Console. Narzędzie to służy do bieżącego sprawdzania adresów URL. Pozwala monitorować indeksowanie witryny, zgłaszać mapę witryny, a także umożliwia przyśpieszenie procesu indeksacji stron w Twojej witrynie.

indeksowanie stron

Przyczyny braku indeksowania

Zdarzają się sytuacje, kiedy roboty Google nie zaindeksują danego adresu URL. Dlaczego tak się dzieje? Istnieje kilka powodów, dla których strona internetowa może nie być indeksowana prawidłowo. Oto kilka z nich:
1. Blokowanie robotów poprzez reguły znajdujące się w pliku robots.txt, które zabraniają robotom wyszukiwarek przeszukiwania lub indeksowania pewnych części witryny.
2. Błędy w strukturze witryny
3. Problemy z treścią w tym: uboga treść, duplikacja (sprawdź jak uniknąć kanibalizacji słów kluczowych na stronie)
4. Błędy techniczne w tym: błędy serwera, błędy kodu HTML, niepoprawne nagłówki HTTP
5. Niepoprawne linkowanie wewnętrzne lub jego brak
6. Zablokowanie indeksacji przez właściciela poprzez tag meta „robots”
7. Błędy w mapie witryny

Autor

E - Prom

Komentarz (1)

  1. TFP
    2023-08-26

    Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na ten temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Czuję, że powinienem wyrazić uznanie za Twój trud. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i często wpadał, aby przejrzeć nowe rzeczy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *